Agrobieszczady 2019

W dniach od 27 do 28 lipca w Lesku odbyły się XXIV Targi Rzemiosła, Przedsiębiorczości i Leśnictwa AGROBIESZCZADY 2019. W targach wzięli udział najlepsi wystawcy z naszego regionu.

Jak co roku w ostatni weekend lipca w Lesku odbyły się XXIV Targi Rzemiosła, Przedsiębiorczości i Leśnictwa AGROBIESZCZADY i jak co roku, na kilkudziesięciu stoiskach zagościł tradycyjny lokalny produkt – zdrowe jedzenie oraz bieszczadzkie rękodzieło.

W trakcie imprezy odbyły się pokazy maszyn rolniczych, prezentacje zwierząt: owiec, kóz i zwierząt ozdobnych oraz występy zespołów folklorystycznych i biesiada przy ognisku.
Uczestnicy imprezy mieli okazje podziwiać m.in. owce rasy „Wrzosówka” z gospodarstwa Andrzeja Kusza z Bóbrki, owce rasy „Cakiel Podhalański” z gospodarstwa Wiesława Misiura z wsi Średnie Wielkie czy kozy rasy „Barwne użytkowe” z gospodarstwa Zbigniewa Takuśki z Hoszowczyka.
Za udział w wystawie nagrody dostali: Andrzej Kusz, Wiesław Misiura, Grzegorz Sowa, Grzegorz Sienko, Edward Babina.
Wśród zwierząt ozdobnych goście targów mogli podziwiać króliki nowozelandzkie czy wiedeńskie, barany francuskie rude, kury sumatra, jokohama czy czubatki zielononóżki, pawie, bażanty czy kuropatwy. Dodatkowo zorganizowano przejażdżki koniem w siodle oraz bryczką.

binary comment

W tym roku, dla uczestników targów, organizatorzy po raz kolejny przygotowali konkursy. IV Podkarpackie Smaki Myśliwskie był organizowany w trzech kategoriach: na produkt z dziczyzny, danie z dziczyzny oraz napój wytwarzany tradycyjnymi metodami przy użyciu lokalnych surowców posiadających związek z myślistwem. Wśród nagrodzonych produktów, w tym konkursie znalazły się wyroby wędliniarskie i kiełbasa Jana Darosza – III miejsce, a w kategorii nalewek wyróżnienie dostała nalewka na bazie owoców leśnych Barbary Szmyd z KGW w Stańkowej.

Dodatkowo zorganizowano konkurs „Gospodarstwo rolne bezpieczne miejsce pracy – STOP wypadkom z udziałem maszyn”, konkurs firmy HUSQVARNA oraz na najciekawsze stoisko wystawowe.

Największym zainteresowaniem cieszył się jednak konkurs „Młodzi drwale Karpat III” czyli międzynarodowe zawody uczniów szkół leśnych z Polski, Słowacji, Czech, Węgier, Austrii i Ukrainy, który został zorganizowany przy Zespole Szkół Leśnych w Lesku.


Organizatorem targów byli: Marszałek Województwa Podkarpackiego władysław Ortyl, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państowowych w Krosnie Grażyna Zagrobelna, Prezes  Zarządu „Kanwil” w Dębicy Jerzy Daniel oraz Starosta leski Andrzej Olesiuk.

źródło tekstu: bieszczadzka24.pl